Home سخنرانی دردآور است که فهم ما از اینترنت در دانلود محدود شده است
دردآور است که فهم ما از اینترنت در دانلود محدود شده است

یونس شکرخواه

دردآور است که فهم ما از اینترنت در دانلود محدود شده است

0
0

یونس شکرخواه در سخنانی در مراسم رونمایی کتاب«اینترنت و سواد مجازی» با اشاره به اینکه هر حرکتی در حوزه سواد مجازی که هنوز دانشی مجهول برای ما به شمار می‌رود، مغتنم است، عنوان کرد: موضوع اینترنت در ادهان عمومی ما هنوز موقعیت درستی ندارد. مفهوم سواد مجازی و حتی خود مفهوم فضای مجازی هم چنین وضعی را دارد. امروز نمی‌دانیم درباره اینترنت باید از چه تعریفی استفاده کنیم؟ معنای لغتی آن یعنی ورود در نت اما آنچه در آن در جامعه ما جاری و ساری است تنها پدیده دانلود است و هنوز بویی از شبکه بودنش را نبرده‌ایم. این مساله خیلی دردآور است. خیلی‌ها فکر می‌کنند اینترنت امری است نجات‌بخش  و دسترسی به آن اتفاقی بزرگ را برای ما رقم می‌زند اما واقعیت این است که اینترنت برای ما در ایران تنها اکسس فراهم کرده است و موقعیت ساخته اما یادمان نداده که اینترنت قرار بوده تکنولوژی توزیع باشد و هم افزایی ایجاد کند.
شکرخواه ادامه داد نویسندگان این کتاب، عاملی و آهویی،  سعی کردند در فضای بر مرزی مانند نت مساله ارتباط سازی را بررسی کنند. در واقع آنها برای یک پدیده ناشناخته  به دنبال انتخاب نام بوده‌اند.
وی افزود: جالب است که بدانیم طبق بررسی این کتاب ما در ایران در مجموع بیش از 80 مطالعه درباره سواد مجازی نداریم که با آنها نمی‌شود ردپایی را جست و بیشتر باید در میانشان دنبال دلیل‌گذاری بود.
شکر خواه در پایان با توصیه به خوانش کتاب اینترنت و فضای مجازی گفت: این کتاب به مخاطب خود یک مقصد فکری ارائه می‌کند که در مسیر رسیدن به این مقصد در هر جایی می‌توان به فراخور نشست و ارتزاق کرد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *